Łańcuchy są jednym z najważniejszych sposobów transmisji siły używanych we wszystkich sektorach przemysłu, w maszynach budowlanych oraz w wielu innych aplikacjach. Pomimo ważnych funkcji, jakie pełnią łańcuchy, zalecenia odnośnie ich smarowania nie są traktowane z należytą uwagą.

Często w celu smarowania ogniw łańcucha używa się wyeksploatowanych olejów hydraulicznych, silnikowych, czy przekładniowych. Oszczędność w takim przypadku jest tylko pozorna, używa się produktów „nic nie kosztujących”, ale z drugiej strony łańcuchy smarowane są środkami, które w najlepszym wypadku w nikłym stopniu spełniają funkcje smarne, a bardzo często wpływają niekorzystnie na pracę łańcucha i znacznie skracają jego żywotność. Najprostszym przykładem jest stosowanie produktów pozostawiających lepką powłokę na łańcuchu pracującym w mocno zapylonym środowisku, co prowadzi do przylegania nieczystości, zwiększonej eksploatacji, a w finale do zerwania samego łańcucha. Pozorna oszczędność może prowadzić do poważnych wydatków, a często do wielodniowych przestojów maszyn z powodu awarii.
Eksploatacja łańcucha będzie znacznie dłuższa jeśli zostanie zastosowany smar tylko do łańcuchów. Smary łańcuchowe (zwłaszcza produkty wysokiej wydajności z oferty Nils) zawierają specjalne dodatki, które sprawiają, że wnikają do wszystkich elementów. Film olejowy obejmuje cały łańcuch i zapobiega jego zużyciu. Niewłaściwy produkt będzie wykazywał brak przyczepności, będzie spływał wzdłuż aplikacji, a w najniższym jego punkcie wyciekał. Zastosowanie odpowiedniego środka eliminuje ten problem. Zużycie smaru jest przy tym mniejsze.
Jakość zabezpieczenia łańcuchów jest także ściśle związana z właściwościami penetracyjnymi smarów. Produkty tworzone z myślą o aplikacjach łańcuchowych mają silne właściwości penetracyjne (uzyskane za pomocą specjalnych dodatków) oraz gwarantują znacznie lepszą ochronę. Przeciwdziałają korozji i wpływają na dłuższą żywotność łańcucha. Należy jeszcze zaznaczyć, że zastosowanie właściwego środka smarnego przyczynia się również do zmniejszenia zużycia energii.
Wszystkie wymienione powyżej przypadki niekoniecznie widoczne są od momentu pierwszej aplikacji. „Zimna” kalkulacja wszystkich aspektów pokazuje, że cena specjalistycznego smaru oraz korzyści płynące z jego użycia są zdecydowanie niższe niż koszt nowego łańcucha.
Z oferty firmy Nils wybrano zatem cztery przykładowe produkty opracowane z myślą o smarowaniu łańcuchów: Kettolub Spray, Chain Food Spray z certyfikatem NSF H1, VFE 2000 i Kesoil BioSynt
Kettolub Spray to smar w aerozolu na bazie oleju syntetycznego, charakteryzuje się bardzo silną penetracją, a jego właściwości smarne zapewniają doskonałe „nawilżanie” wszystkich elementów łańcuchów, jak również chronią je przed korozją i rdzą. Kettolub Spray zawiera specjalne dodatki, które zwiększają przyczepność smaru do łańcucha i utrzymują go w czystości. Jest odpowiedni do łańcuchów wykorzystywanych w przemyśle, ale także w maszynach budowlanych.
Chain Food Spray to produkt certyfikowany NSF H1.  Stworzony na bazie oleju syntetycznego, nieszkodliwy fizjologicznie, bezwonny, bezsmakowy, stworzony zgodnie ze specyfikacjami FDA 21 CFR. Przeznaczony do użytku w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Odpowiedni do łańcuchów, prowadnic, połączeń, zwłaszcza do łańcuchów w tunelach chłodzących, przy pasteryzacji i suszeniu.
Kolejny produkt – VFE 2000 jest w pełni syntetycznym wysokotemperaturowym olejem z dodatkami EP zapewniającymi prawidłowe smarowanie. VFE 200 jest szczególnie odpowiedni dla łańcuchów pracujących w wysokich temperaturach oraz przy wysokim ciśnieniu. Produkt zapewnia doskonałe smarowanie łańcucha z minimalnym parowaniem nawet w wysokiej temperaturze, ma doskonałą przyczepność i penetrację.
Olej do łańcuchów Kesoil Biosynt został opracowany z myślą o ręcznych piłach spalinowych, lecz z powodzeniem można go również używać na łańcuchach przemysłowych. Może być stosowany w niższych temperaturach roboczych ze względu na wyjątkowo niską temperaturę płynięcia.

Opisywane smary do łańcuchów, a także inne środki smarne marki Nils, można nabyć u wyłącznego przedstawiciela w Polsce – w firmie Prooil.